Co je dobré vědět o lymfodrenáži, aby se v tom člověk neztratil?

Krátká historie lymfodrenáže u nás


Manuální lymfodrenáž je speciální technika, která se v naší republice využívá relativně krátkou dobu. V sedmdesátých letech minulého století se začal problematikou mízního systému a lymfodrenáží zabývat průkopník lymfologie v ČR, Mudr. Miroslav Bechyně CSc.

Díky němu proběhl v ČR v roce 1992 první kurz manuální lymfodrenáže. V témže roce se zasloužil o založení společnosti Liga proti otokům a dal podnět ke vzniku České lymfologické společnosti. Vyškolil také v této technice mnoho lékařů, zdravotních sester, fyzioterapeutů i masérů. Někteří z jeho studentů v současné době učí techniku manuální lymfodrenáže jak lymfology- lékaře a ostatní pracovníky se zdravotnickým vzděláním, tak i maséry pracující mimo oblast zdravotnictví.


 

Lymfodrenáž jako součást léčebného plánu léčby lymfedému

provádí výhradně specializovaná lymfologická pracoviště


Hlavní doménou České lymfologické společnosti je diagnostika a léčba lymfedému. Lymfologie je stále se rozvíjející medicínský obor. V naší republice jsou specializovaná pracoviště-  Lymfocentra,  který poskytují komplexní léčbu nemocí lymfatického systému na základě individuálního léčebného plánu.


Lymfodrenáž pro regenerační a kosmetické účely

poskytují i maséři- nelékaři. 


V současné době jsou techniky manuální i přístrojové lymfodrenáže využívány nejen ve zdravotnictví, ale i pro regenerační a kosmetické účely.

Nejčastěji je lymfodrenáž mimo oblast zdravotnictví vyhledávána hlavně jako doplněk zeštíhlujících procedur, zmírňování a odstraňování projevů celulitidy, při pocitech těžkých nohou, otocích, při pooperační a poúrazové rehabilitaci, nebo jako detoxikační procedura.

Lymfodrenáž je velice prospěšná procedura vhodná pro moderního člověka, žijícího moderním způsobem života. Najděte si svého maséra,  který provádí lymfodrenáž správně a budete ohromeni jejími účinky.  Ale vybírejte pečlivě.

Pokud je lymfodrenáž nesprávně provedena, nebo je provedena bez předchozího uvolnění bazálních uzlin, může dojít ke zhoršení otoku, nebo se otok může přemístit do míst, kde dříve nebyl.

V některých případech vám masér může doporučit návštěvu odborného lymfologického pracoviště, jedině tam vám mohou správně diagnostikovat, nebo vyloučit onemocnění lymfatického systému. Léčba lymfedému totiž nespočívá pouze v lymfodrenáži, ale zahrnuje komplexní léčbu na základě individuálního léčebného plánu, bez kterého by byla léčba neúčinná.

Lymfotaping

Pro aktivaci lymfy je možné využít také lymfotapingu. Aplikace lymfotapu je čím dál oblíbenější metoda, pro svou účinnost a proto, že klienta tapy neomezují, hlavně v letních vedrech, jako kompresivní prádlo.

Pružná páska, kterou používám na lymfotaping
Pružná páska, kterou používám na lymfotaping